Kinolinn Tartu. Esimene poolsajand. Eesti esimene paikkino...

Eesti esimene paikkino Illusion avati 17. aprillil 1908 Tartus Ülejõel, Kivisilla juures Heinaturul, praegusel restorani Atlantis juures oleval haljasalal. Selle omanik oli Jevpatorijast Tartusse kolinud Solomon Dzigit. Kinohooneks oli laudadest ja laudkatusega maja. Esialgu mahutas see 360 inimest. 1909. aasta lõpul Tartu linnavalitsuses kinnitatud ümberehitusplaani järgi jäi saali 270 kohta.

/---/

1936. aasta Postimees avaldas pikema ülevaate Tartu vanematest kinodest. Ülevaade näis olevat ajendatud linna vanima kino Illusion lammutamise kavast. Illusioni algusaegadest sai lugeda järgmist:

Umbes 30 aastat tagasi tekkis Tartusse esimene kino, mis kandis nime elektriteater „Illusion”. Kino ise polnud küll pooltki nii uhke kui ta nimi, kuid asus juba algusest peale seal, kus praegu vanadenõrkuses lösutab lammutamisele määratud „Metropol”. [---] Hoone oma esialgsel kujul küll rohkem sarnanes kuurile kui teatrile. Ilma laeta majakeses olid asetatud laudpingid umbes poolesaja vaataja tarvis ja seal siis näidati elavaid pilte. Kui eeskava oli läbi, aeti publik välja ja uued vaatajad lasti sisse. Nii kestis see õhtupoolikust kuni keskööni. Kuna sel ajal linnal veel elektrijaama ei olnud, siis filmi näitamiseks tehti elektrit ise. Samal ajal kui elektriteater „Illusionis” vuras filmiaparaat, töötas väljas turul aurumasin, mis ajas ümber elektridünamot. Alles mõni aasta hiljem jõumasinatele tehti ümber kuur. Sellises algelises olukorras töötas Tartu esimene kino kuni 1913. aastani, mil linna elektrijaam valmis ehitati.

Asukoht teoses