Tund enne igavikku. Üliõpilaspäevad lähenevad...

Üliõpilaspäevad lähenevad. Paistab, et kõrgemalt poolt on siiski antud luba nende korraldamiseks. Eelmisel sügisel toimusid nad sellise pauguga, et praegu räägitakse igasugu legende, kes hirmuga, kes põnevil. Tartu üliõpilaste mäss nõukogude režiimi vastu, mis uputas verre tšehhide-slovakkide inimnäolise sotsialismi.
/---/
See olevat käima läinud juba kevadel, maikuus, kui „Vanemuise“ teatri ees olid üliõpilased protestinud Paul-Eerik Rummo näidendi „Tuhkatriinumäng“ ärakeelamise vastu. Ühiselamutes oli salaja loetud tšehhi haritlaste „2000 sõna“, milles kommunistlikku parteid süüdistati südametunnistuse kaotamises. Pidevalt oli korraldatud koosolekuid ja seminare, millel avalikustati komsomoli ja partei keskkomitees hautud plaane üliõpilaste maharahustamiseks.
/---/
Ja siis üliõpilaspäevad oma 19. oktoobri tõrvikurongkäiguga, mis olevat kujunenud kilomeetrite pikkuseks meeleavalduseks, kus kanti loosungeid nagu „Ainult Hiina taskulamp näitab õiget teed kommunismile!“, „Jänkid, kasige Peipsi taha!“, „Elagu vaba Eesti! Maha isevalitsus!“.
/---/
Tartus aga tipnenud rongkäik teatriüliõpilase Tõnu Tepandi üleskutsega Raekoja platsil: Muutkem tugitoolid barrikaadideks! Ja nagu sellest veel vähe oleks olnud, olevat detsembris Vanemuise tänava suures ringauditooriumis ligi seitsmesaja inimese osavõtul esimest korda pärast 1940. aasta juunipööret avalikult arutatud rahvusküsimust.
/---/
Tartu vaimu uus vardasseajamise katse läks lahti kohe aasta algul.

Asukoht teoses
lk 42–44