Kinolinn Tartu. Esimene poolsajand. Kino Ideal avati...

Kino Ideal avati Tartus Karlova linnaosas Tähe tänaval 1913. aasta teisel poolel. Kinohoone asus tänavast eemal hoovi pool, praeguste Tähe t 20 ja 22 hoonete kohal. Kino omanik oli Jüri Luik. Enne Esimest maailmasõda näidati Idealis suviti filme ka kino aias. Väliekraan asus nii kõrgel, et tänaval oli üle madala aiaplangu vaatajaid sageli rohkem kui aias.

/---/

Kino Ideal abimehaanik Valentin Tedre on meenutanud:

Minu esimesed mälestused „valgelt linalt” on seotud Tartu kinoga „Ideal”. See asus Tähe tänavas nr. 64, praeguse apteegi juures. Algul seal apteeki ei olnud. Selle asemel laius suur aed, mille tagumises osas, tagaküljega vastu Kevade (praegu A. Kitzbergi) tänavat asus laudadest ehitatud ja saepuruga vooderdatud suur kinohoone. Tähe tänava ääres, otse praeguse apteegi kõrval oli katusega ühendatud kaks kino reklaamvitriini, mille vahelt viis läbi aia tee kinohoone juurde. Aias kino ees oli purskkaev. Endise sissekäigu kohal on nüüd mitmekorruseline elamu.

Kinohoone jagunes fuajeeks ja suureks saaliks. Saali tagaosas olid vaheseintega eraldatud ja punase sametiga ääristatud loožid peenemale publikule.