Meie igapäevane post. Kuulutus lehes mõistlikul...

Kuulutus lehes mõistlikul kombel, kus näpp õige kauba suunas näitab, on sajandivahetusest pääle meie kultuuriloos kaasas olnud. Kui firmal vähegi jõudu ja ulatust oli, siis andis ka oma kalendrit välja. Seda tegi näiteks Märt Jänese riidepood Tartus, mis oli Lõuna-Eesti juhtiv firma riidekaubanduse alal.

Jänesel ei oleks küll kunagi seda mõtetki tulnud üldist posti oma tuhandete kalendritega koormata. See oleks ka liiga palju raha maksnud. Jänes valis välja iga kiriku juures mõne abivalmis mehe, kellele ta kalendrid raudtee pakis kätte saatis. Harglas jagati Jänese kalendrit välja jõuluõhtul, kui kõige rohkem rahvast kirikusse kokku oli tulnud. Sellel ajal kui jumalateenistus kestis, oli see igasse rekke või saani istmekoti serva alla nähtavale kohale pistetud.

Igal ühel oli ka suur rõõm Jänese kalendrit saada ja seda järgmisel hommikul jõulupäeva valgel lugeda. Kõik mõtlesid tänulikult Märt Jänesele ja lubasid oma mõttes ta poe üles otsida, kui elutee kunagi Tartu viib. Peale kuu- ja päevavarjutuste ja muu kalendritarkuse oli sääl veel nii palju lugeda. Koguni luule ei puudunud. Otto Grossschmidt, kes päris luuletajana oli alustanud ja pärast kalendri žanri üle läinud, oli sääl harilikult nii õige mitmeid sentimentaalseid ja satiirilisi värsse kirjutanud.