Lood unustatud Tartust. Jaama mõisa praegune...

Jaama mõisa praegune klassitsistlikus stiilis ühekorruseline puidust peahoone (Puiestee 126) valmis 1847. aastal, keldri võlvlagedest aga nähtub, et hoone koht on märksa vanem. Hoone asub Emajõe järsul veerul ja seepärast annab fassaadile ilmet kõrge sokkel. Peafassaadi keskel asuv väike veranda on arvatavasti ehitatud 19. sajandi lõpul või 20. sajandi algul.

Nõukogude ajal asus mõisa peahoones sõjaväe lasteaed, mis kolis välja 1992. aastal. 1990. aastate keskel härrastemaja restaureeriti, põhiliselt Hollandi ja Šoti heategevusorganisatsioonide, aga ka Tartu linna abiga. Praegu tegutseb vanas hoones ja juurdeehitises Tartu Maarja kool, endine puuetega laste kool-kodu.
/---/
Jaama mõisa lähedal Puiestee tänava ääres asuvad Tartu vanad sõjaväekasarmud. Endine mõisa kõrts ehitati 1892. aastal ümber sõjaväehospidaliks. Jaama tänav 10 maja juures asunud puurkaevust sai aga vanasti niivõrd head vett, et sellest tehti limonaadi ja õlut.

Nõukogude ajal nimetati Jaama mõisa taha ehitatud Raadi sõjaväelennuvälja nõukogulikku elamurajooni Hiinalinnaks. Tartu ajalooline Hiinalinn asub aga 1883. aastal ehitatud pärmivabriku ümbruses Fortuuna, Raatuse, Jaama, Paju, Uue ja Luha tänava vanade puitmajade piirkonnas. Kui Hiinalinna poisid enne sõda Jaama mõisa ümbruse poistega kaklema tulid, kutsuti viimaseid Juudaoja tõttu Litsilombi poisteks.
Asukoht teoses