August Rei. Novgorodis ei kaotanud...

Novgorodis ei kaotanud A. Rei sidemeid Tartuga. 1903. aasta lõpp oli Tartus aktiivne sotsiaaldemokraatliku mõtte ja organisatsioonide arengu poolest. 20. novembril 1903 hakkas Peeter Speegi eestvedamisel ja Mihkel Martna toetusel ilmuma vasakpoolne ajaleht Uudised, mille ümber koondusid kohe Gottlieb Ast, Karl Ruga, Eduard Vilde, A. Rei, Alma Ostra, Karl Ast jt. Ajaleht leidis kiiresti elavat vastuvõttu.

A. Rei hindas ajalehte hiljem väga kõrgelt kui „esimest sotsialistlikus vaimus juhitud ajalehte“, mille ümber „koondusid selleaegsed sotsialistliku mõtte pioneerid Eestis“ ja mille ilmumahakkamist luges ta Eesti sotsialistliku partei sünnipäevaks.

Aastate 1903 ja 1904 vahetusel rajasid Aleksandri ja Treffneri gümnaasiumi ja reaalkooli õpilased Karl Ast, Nikolai Köstner, Aleksander Oinas, Eduard Ott jt põrandaaluse organisatsiooni Võitlus (Борьба), mis kavandas endast kujundada Venemaa Sotsiaaldemokraatliku Tööliste Partei (VSDTP) algorganisatsiooni. Võitluses tegutseti mõnda aega üsna energiliselt nii eesti kui vene õppurite hulgas eneseharimisõpingute korraldamisega, aga koostati ja paljundati ka lendlehti.