Lood unustatud Tartust. Riia tänava ääres...

Riia tänava ääres seisab üks uhkemaid Tartu juugendstiilis ehitisi ja põneva ajalooga pühakoda – Pauluse kirik.

Punastest tellistest kirik ehitati aastatel 1915–1919 Soome arhitekti Eliel Saarineni projekti järgi. Aadressil Riia 27 asuv Pauluse kirik on ainuke tänapäevani säilinud Saarineni poolt tema Soome-perioodil projekteeritud kirik maailmas. Hoonel on sarnasusi Joensuu ja Lahti raekojaga, mis on samuti Saarineni projekteeritud.
/---/
1923. aastal pühitseti sisse uus altar, mille keskse osa moodustas Amandus Adamsoni Carrara marmorist 3,5 meetri kõrgune skulptuurigrupp “Tulge minu juurde, kes te vaevatud ja koormatud olete”.
/---/
Taastatud kirik pühitseti 3. juulil 1966. Kirikusaal oli võimude nõudmisel vaheseinaga kaheks jaotatud ja seina taha oli rajatud Eesti Rahva Muuseumi, toonase etnograafiamuuseumi hoidla. Tiibhoonesse asus 1967. aastal Eesti spordimuuseum, mis 2001. aasta suvel kolis uuele pinnale vanasse postkontorisse Rüütli 15. Septembris 2005 andis Eesti Rahva Muuseum kogudusele üle seni nende kasutuses olnud kirikuosa, see võttis enda alla umbes poole kiriku peasaalist.

2006. aastal sai Pauluse kirik taas kõrge tornikiivri. 2012. aastal pühitseti korrastatud krüpt ja kolumbaarium ehk ruum, kuhu saab paigutada lahkunute tuhaurnid. 2013. aastal lammutati kirikut viis aastakümmet poolitanud vahesein. Sajandivanune pühakoda seisab taas oma kunagises hiilguses.
Asukoht teoses
lk 173–174