Mitu nädalat polnud Kolla hulkunud Karlovas, seal oli üks mõjuv koht, S-kurviline Pargi tänav, mis kohe kutsus vaatama.
Kolla suunduski itta, täpsemalt kagusse.
Terved kvartalid lagedust! Suur heinamaa keset linna, äärtes sirgetes ridades noored pärnapuud, mis peaksid vist arunurme haljasalaks tegema. Aga ei tee ühti, laske siia pärast rohu kasvamist peale kolhoosiveised, siis on lagedusel vähemalt karjamaana mõtet.
Pilvelõhkuja võiks siin taevasse kõrguda, mitte soldatitena rivis rohinoored pärnad.
/---/
Karlova algas Kalevi tänavast müstilise Lillemäega, siit väänles üles munakivine ja rohkete voosängidega Lille tänav, kust paduvihmade aegu tormasid pahinal alla meeletud tulvajoad.
Pane turbiin ette ja ava elektrijaam! /---/
Seal üleval, kust vesi lahises, oli endises kirikus Noorte Naturalistide Maja, seal hoolitseti lillede ja putukate eest, õpetati pioneeridele akvaariumikalade söötmist ja seda, et jumalat ei ole olemas. /---/
Järgmine risttänav Kalevist vasakule ja mäkke oligi kiviparkettsillutisega Pargi, see lookles kahe pargi, ühe metsiku ja loodusliku ning teise korraliku mõisapargi vahel.
Korraliku pargi pool paiknes libeda parkettpõrandaga Pargi ühissaun, kus saunalistel alati seep silma läks ning nad siis ohkides seebipisaraid valasid. /---/
Kolla tõusis pargi tagumisest trepist üles, Karlova mõisa roosatelliskivise peahoone katuseräästas ja hooviväravaarkaadil rebasepunase müüri peal jooksid hambulised sakmed nagu Kremli müüriski, võibolla lõi siin välja mõisaomaniku vürst Bulgarini kodumaahõllandus? Mõisahoone vastas asus Pedagoogilise Kooli harjutuskool, mille Schultz oli raudselt kuulutanud Eesti ilusaimaks majaks, funktsionalismi tipuks. /---/
Miks käiakse suvitamas Sotšis ja Krimmis? Siinsamas Karlova parkides on tsaariaegsed villad, mõnusad paigad lõõgastuseks.
Kuskil mujal linnas ei näe sa nõnda ohtralt pisikesi tornikesi, ümaraid, segmentruudulisi värviliste klaasidega aknaid ärklikorrustel, venepäraseid pitse katuse- ja aknaräästais ning väänlevate kinnitustitsidega raudvihmavarje majade välisuste trepiesiste katuseks. Ja millised luulelised tänavanimed – Päeva, Kuu, Tähe, Sõbra, Õnne, Vaba, Lootuse, Kevade, terve romantiline pastoraal, sekka vürst Bulgarini lemmiku krahv Lev Tolstoi ja eesti rahva lemmiku, madalast seisusest Kitzbergi tänavad.