Lenini valss. Sõnnikumäe väärikas nimi…

Sõnnikumäe väärikas nimi pärines veel aegadest, kui siin asuva postijaama ees oli vahetatud hobuseid, kes olid isegi üllatunud kogu sõnnikuhunnikust, mis platsile iga päeva lõpuks tekkis. Nad ei teadnud, et seda veeti siia tegelikult kokku tervest linnast! Seejärel oli kolmnurgakujuline hobuse-imestamise-plats, nimetatud ka Riia mäeks, olnud üks Tartu kõige suurlinlikumaid väljakuid, kus oli elav liiklus, palju kauplusi ja hotelle ning juba hilisemal ja kõledamal ajal ka tõelise maamärgina hiigelsuur Lenini kuju. Kuid ajalukku olid jäänud päevad, kus kuju kõrvale pargiti helibuss ja valjuhääldajatest kutsuti linnarahvast oma Surmajumalale austust avaldama. /---/ Nüüd vaatas isegi tuntud ajalooprofessor hirmuga oma Sõnnikumäe servas asuva uhke elumaja akendest, kuidas vormiriietes kassid platsi vanamoodsaid inglise stiilis tanke täis parkisid, korraliku elektritõuksidega varustatud valve organiseerisid ja igaöisel romantilisel lõkketulel oma junkerlike vormide helkides kättesaadud ökoleniniste nagu vahukomme röstisid. /---/

Sõnnikumäe rügemendi tavaline päev algas oma reviiri kindlustamisega. Lenini-ausamba-plats tuli puutumatuna hoida! Kolmnurkse väljaku servas asuvad India restoranid, kunstigalerii ja riide- ning lillekauplus kandsid kõik nende suunavaid käpajälgi. /---/ Kui aga Sõnnikumäe rügemendi kolisev kolmnurkne tank sõitis mööda Akadeemia tänavat ja peatus korraks lasteaia territooriumil kasvava Mandžuuria pähklipuu all, mille kleepuvaid ja kopitanudmaitselisi vilju eriti veterankassid armastasid nätsu asemel otse puult noppida ja Luftwaffe marsi saatel maiustada, põgenesid sihitult hulkuvad ökoleninistid juba jooksuga /---/.

Pärast Tartu uut rahulepingut jõudu koguv linnavalitsus, kui oli esimesest ehmatusest üle saanud, pani pikkade läbirääkimiste tulemusena liikuma trammi nr 9, mis alati tühjana läbi Karlova kulges ja ringiga siis kesklinna tagasi hiilis. Sellega ei sõitnud kunagi ükski inimene, sest ringtee-tramm läbis kurikuulsat Sõnnikumäe kolmnurka. Vaid kord olid kolm rebast sõitnud selle tühja trammiga ning korraldanud Barlova peatuse kalkunirestoranis minutiga kohutava röövtöö.

Asukoht teoses
lk 99–101