Kaugel tuikab tähesilm. Öösi sadanud värske…

Öösi sadanud värske lumi oli rüütanud katused ja tänavad koheva vahtkerge vaibaga ning tõmmanud aiateivastele pähe valged kahused mütsid. Puuvõrasid ehtis imehabras lumeloor, millest peaaegu olematu tuuleõhk aeg-ajalt pudendas peeni narmaid. Langedes murenesid need üksikuteks kiiskavateks kildudeks. Saale tundis end väheke isegi justkui süüdlasena, et peab astuma säravvalgele lumele ning rikkuma seda puutumatust. /---/ Nõnda, lummatud sellest pimestavvalgest maailmast, oli ta mööda Kalevi tänavat astudes peaaegu märkamatult jõudnudki Riia uulitsani. See kant oli talle poole aastaga juba üsna tuttavaks ja omaseks saanud. Juba kõrguski eemal tänavanurgal majesteetlik, umbes paarisaja aasta vanune kahekorruseline hall kivimaja, tema kool, tulesilmad sõbralikult plinkimas. Koolimajast Riia mäe poole jäi kuulsa tohtri Bernakoffi erakliinik, üle Kalevi tänava paistis Pallase kunstikool. Ning kohe sealsamas lähedal, üle Riia tänava, koolitüdrukute üks lemmikpaik – Lille pagariäri ja kohvik. Kaugemal kõrgus Vanemuine ja kuppelkõlakojaga kontserdiaed. Oli, mida vaadata või kuhu minna.

Koolimajast õhkus endiste aegade salapärast hõngu, nii väljast kui seest. Mida kõike olid need kunagise aadlielamu seinad kuulnud ja näinud. Saale kujutas vaimusilmas ette, kuidas hämara maja käänduvatel treppidel tippasid aadlipreilid, sopilistes koridorides sahisesid jalad, kaugemalt toakurust kostis poolihääli räägitud juttu, kõlas laste kilkeid ja jooksumüdinat. /---/

Niipea kui Saale oli kõrgest uksest sisse astunud, tundis ta end otsekui vanajumala selja taga. Nood kõrgete lagedega ruumid oma paksude jahedate seintega mõjusid kummalisel kombel kaitsvalt ja rahustavalt – vaatamata sellele, et koridorid, jalutusruumid ja trepid hakkasid kasvavale õpilasperele juba kitsaks jääma. Eriti andis see tunda vahetundidel, kui tunglemine tekitas suisa ummikuid ning takistas liikumist. Ruumipuudus oli ainult pool häda, tuli välja, et asi oli veel palju hullem. Siin-seal seintesse ja lagedesse tekkinud praod andsid märku sellest, et maja vajub ning isegi varisemisoht pole kaugel. Nõnda oligi päevakorrale kerkinud uue koolihoone ehitus. Sellest pidi tulema neljakorruseline torniga maja. Igati uhke küll, mis seal rääkida!