Siis kui süüdatakse laternad. Õu oli ammu...

Õu oli ammu unarusse jäetud munakivisillutise tõttu üpris ebatasane. Siin tuli ettevaatlikult käia, et mitte ninuli lennata. See oli vanalinna kaupluste ja ettevõtete sisene hoov, mille kaudu ladudesse ja poodidesse kaupa veeti. Vägevatele kivisammastele ja tugevatele taladele ehitatud kaubaaidad ja -kuurid kõrgusid kindlalt hoovi kohal, jättes hooviosa ka kõige heledama päikesepaiste ajal halliks ning poolhämaraks.

Et suurte plaanvankritega kaubavedu oli olnud siingi õuel hästi intensiivne, seda kinnitasid paljud rattarummude poolt löödud karmid armid kandepostide nurkadel. Aeg oli sealt veelgi mõned kivid välja uuristanud, nii et praegu paistsid need vägevad kandjad oma allpoolses osas üsna hambulised. Kogu seda talastikule ehitatud aitade ja kuuride kompleksi palistas usteesine laudadest kõnnitee, mida omakorda ümbritses primitiivsete nikerduste ning väljalõigetega kaitsetara. Kunagi oli see olnud hästi ning ökonoomselt väljaehitatud kompleks, nüüdseks aga kõvasti ajahambast puretud ja rääma jäetud vähekasutatud hooviosa. Juhtus keegi seal üleval laudrajal kõndivat, siis pidid allolijad kähku eemale kargama, et mitte sahmakat lauavahedest pudenevat liiva ja tolmu kraevahele saada. Õnneks liiguti seal üleval vähe, sedagi ainult hommikul vara või õhtul hilja. Siis tõttasid samale korrusele ehitatud üksikute üüritubade elanikud tööle või õhtul oma magamispaikadesse tagasi. Lugematud urkad ja sopid kandetalade vahel olid suurepärasteks peidu- ja pesitsuspaikadeks tuvidele, nendele paljude poolt nii armastatud linnalindudele. Need linnukesed üksnes ei kudrutanud seal rõõmsasti, vaid jätsid taladele ja õuele ka oma visiitkaarte. Seepärast tuli talade alt läbi minnes üsna ebameeldivaid lõhnu taluda, halvemal juhul võis isegi ebasoovitava kaunistuse riietusele saada.

Ega sellel õuel parematestki lõhnadest puudus polnud. Kui aitade varjust välja pääsesid ja kõrgete hoonete vaheline taevasina ruuduke nähtavale ilmus, kõditas igaühe ninasõõrmeid koheselt sööklaköögi akendest tulev magus praelõhn, mis segunes teisel õueküljel asuvast kohvikust imbuva hurmava kohvilõhnaga.

Asukoht teoses