Eesti ülikool Tartus. Ülikooli asutamisele eelnevatel...

Ülikooli asutamisele eelnevatel sajanditel oli Taaramäge muudetud kord sõjaliseks kindluseks, kord toomkiriku ja piiskopi residentsiks ja oli säält hävitatud igasugu puu ja põõsa hääl, kahin, nagu tolleaegseist gravüürest näha: vallid, kraavid, tornid, majad, kasarmud ja püha Dionüsose ehk Tõnise auks ehitatud kolossaalse kiriku tornid sööstusid üles avarustesse, nagu miski vaimude loss. See oli kõik. Hävinud oli muinaseestlaste jumalate ja haldjate kogumiskoht.
/---/
Iga tartlane kui ka kõik need, kes ülikooli Toomimäel on viibinud ja saavad viibima, võivad seda kaunist algatust, Taaratammiku uuesti elustamist, tänuga mälestada. See mägi oma orgude, nõlvakute, terrasside ja põliste puudega annab Tartule võrratu ilu, provintsiaalse võluja meeldivuse, mida kõik Tartu külastajad tunnustavad ja kiidavad. Ta nõuaks rohkem hoolitsevat ning arendavat kätt. Ülikool üksi ei suuda, pole vajalikke krediite. Tartu linn aga, kelle rahva jalutuskohaks on mägi, toetab asja õige pisikese summaga.

Kui õhtu- või öövaikuses Toomimäel viibid ja tuletad meele ohvrikivi, mis imekombel aastasadu on sääl tervena püsinud, siis nagu kostaks põliste puude salapärases kohinas uuesti Taara hääl, mis meile, „kultuuriinimestele“, on jäänud võõraks ja arusaamatuks.
Asukoht teoses