Endel Lippmaa. Üldiselt purunesid meil...

Üldiselt purunesid meil instituudis peaaegu kõik (õigemini vast oleks – suurem osa). Siiski on ka terveid ruute ja kohati on terve kogu aken. Kuid teistel kohtadel on läinud kõik koos raamiga või koguni raam purunenud pilbasteks.

Kasvuhoonetest on kõige rohkem kannatanud külmhoone. Eriti madalad kasvuhooned on terved üldiselt ja ükski korsten pole ümber kukkunud.

Aias olid kaitsekraavid Bioloogia osakonna Emajõe poolsel äärel ja kaukaasia osakonna poolsel Scilla nõlval, kus okaspuid. Sinna kupatasid siis kommunistid suurtükkidest. Aias oli 12 suurt lehtrit (nende läbimõõt umbes 2 meetr., sügavus 1 m ümber). Igal pool leidus granaadi kilde. /---/

5 mürsku on tabanud Instituudi hoonet. Purunenud on osa Kalda korterist, siis see tuba, kus töötas Eichwald. Seal on seinas maailmatu auk ja tuba on täis telliskive, krohvi, puupilpaid, purunenud mööblit jt.

Pihta said ka eestuba teisel korral ja doktor Vaga tuba. Seal on suured augud seinas. Täitsa sodi on suur must kapp, mis oli välisseina vastas. Siis on veel üks mürsk tulnud läbi seina suures ruumis (seal kus puhastati õisi) ülemises nurgas (kellapoolses). Selle tõttu hävis üks osa herbaariumi (üks kapp). Sealt on mürsk jõudnud põrandani ja just teise akna kohal ja löönud põrandasse umbes 1 m² suuruse augu, siis tunginud läbi välisseina. Siin seina ja põranda kohal on ta plahvatanud ja üsna segi löönud nii ülemise kui ka alumise praktikumi ruumi. Välisseinas on siis suur auk, mille läbimõõt on vähemalt 1 meeter. Minu osa on aga terve ja kõik mu riistad ja torud, samuti ained on kõik terved.

Asukoht teoses