Kevade. Suvi. Sügis. Tallinnfilmi tuli Arvo...

Tallinnfilmi tuli Arvo Kruusement stsenaariumi ideega Boris Vildest (sündis 1908 Peterburis – suri 1942 Pariisis). Vilde elas Eestis alates 1917. aastast ja õppis Tartu vene gümnaasiumis. 1930 läks ta Saksamaale ja sealt edasi Prantsusmaale, kus õppis Pariisi ülikoolis germanistikat, keeleteadust ja etnograafiat. Ta oli Prantsusmaal vastupanuliikumisrühma juht ja andis välja ajakirja „Résistance“. 1941 ta arreteeriti ja järgmisel aastal hukati. Hiljem on avaldatud tema vanglapäevik ja kirjad.
„Lennart Meri oli ka sellest teemast huvitatud, mõlemad käisime – Lennart enne, mina pärast – Valmar Adamsi juures. Adams oli Boris Vilde koolivend Tartu päevilt, tundis teda hästi. Tahtsin, et Adams kirjutaks stsenaariumi,“ jutustab režissöör.
/---/
„Boris Vildest võiks ka praegu filmi teha, ta õppis siin ja tegi hiljem oma doktoritöö, käis setu rahvaluulet uurimas. Väga huvitav inimene. Kui sakslased ta surma mõistsid, hakkas õppima kreeka keelt. Sellest tulnuks väga tõsine film, umbes nagu „Schindleri nimekiri“. Olin igatahes valmis seda tegema,“ tunnistab Kruusement.

Asukoht teoses